Jak znaleźć unikalne fotografie w antykwariatach?
Fotografia analogowa przeszła do dziedzin, które dla wielu osób są na pograniczu ciekawostki i sztuki. Dla pokolenia dorastającego w cyfrowym świecie kadry utrwalone na kawałku sztywnego papieru są mało praktycznym reliktem przeszłości. Niemniej jednak fotografie archiwalne zaczynają zyskiwać na wartości, która wychodzi poza granice rzewnych wspomnień i nie wyrasta tylko na gruncie podlanym sentymentem.
Niektóre ze zdjęć czekają na swoją chwilę dziesiątki lat, zamknięte w szufladach lub składowane w kartonach po obuwiu, a drugie życie dostają często przez przypadek. Aukcje internetowe, pchli targ, antykwariat – zdjęcia tam odnalezione i bezwartościowe dla jednej osoby mogą być bezcenne dla poszukiwaczy historycznych szczegółów czy rekonstruktorów, którzy wertując archiwalia znajdą wreszcie swój święty Graal.
Dlaczego warto poszukiwać unikalnych fotografii w antykwariatach?
Wciąż wiele osób jest przekonanych, że zbiory antykwaryczne to tylko stare książki, czasopisma i komiksy, ale zakres działalności osób zaangażowanych w ratowanie pamiątek z dawnych lat jest o wiele szerszy. Warto więc wiedzieć, które rzeczy skupuje i oferuje oraz jakie działy posiada dany antykwariat – fotograficzny, muzyczny, książkowy, pocztówkowy i tak dalej.
Słynne fotografie i ich reprodukcje są znane na całym świecie, bo utrwalają w kadrze wyjątkowe momenty lub osobistości świata kultury, polityki czy sportu. Odwracając schemat można spróbować zastanowić się, co nastąpi, gdy anonimowa współcześnie postać na czarno-białej fotografii okaże się być gwiazdą estrady z lat młodości lub przedstawiać wybitnego artystę, zanim zyskał globalny rozgłos. Wówczas wartość takiego zdjęcia może okazać się po prostu oszałamiająca.
Jakie są cechy wyjątkowych fotografii dostępnych w antykwariatach?
Fotografia i jej rozwój przypadały na burzliwy okres dziejów ludzkości, naznaczony dwiema wojnami światowymi. W zasadzie każde z zachowanych zdjęć z XIX-go wieku, początku XX-go stulecia oraz z lat międzywojennych ma szczególną wartość. Świat po wojnach wyglądał zupełnie inaczej, a zniszczone i zbombardowane miasta zatraciły bezpowrotnie swój charakter. Ocalałe z wojennej zawieruchy zdjęcia, dostojne portrety pierwszych gwiazd kina czy wyjątkowe fotografie naszych olimpijskich medalistów – wszystkie mają ogromną wartość.
Niezliczone fotografie przepadły raz na zawsze, natomiast te, które przetrwały, mogą służyć do zapierających dech w piersiach pomysłów. Przykłady? Pierwszy polski samochód CWS T-1 Torpedo, który jako replika odtworzona w oparciu o szczątkową dokumentację i zbiór zachowanych zdjęć powrócił na polskie drogi. Grupa pasjonatów organizująca rozgrywki piłkarskie w przedwojennej konwencji, czyli retro futbol wcielony w życie, między innymi dzięki archiwalnym fotografiom strojów pierwszych polskich drużyn. Cyfrowe rekonstrukcje i koloryzacja, łączące w sobie kunszt dawnych fotografów i możliwości współczesnej technologii. To tylko kilka dowodów użycia starych zdjęć do stworzenia czegoś absolutnie wyjątkowego.
Jak rozpoznać autentyczne i wartościowe fotografie w antykwariatach?
Magia miejsca, przenoszącego nas w inny świat już po przestąpieniu progu, jest czymś, co charakteryzuje dobry antykwariat. Fotografia czarno-biała, archiwalna mapa lub artystyczna pocztówka wywołują dreszcz emocji wśród kolekcjonerów, ale też osób, które pierwszy raz zdecydowały się na odwiedziny. W odróżnieniu na przykład od malarstwa, kultowe fotografie nie mają rozległych ram czasowych, jako że od wynalezienia, popularyzacji aż do stopniowej dewaluacji na rzecz cyfrowej techniki zapisu minęły mniej więcej dwa stulecia. Cele poszukiwań starych zdjęć w antykwariatach bywają jednak zgoła odmienne, dlatego szacowanie wartości każdego z nich może być dosyć subiektywne.
Jakie epoki i style fotografii warto szukać w antykwariatach?
W zasadzie każda epoka oferuje coś niepowtarzalnego, dlatego każde zdjęcie posiada swoją wartość, która prędzej czy później się ujawni. Czarno–białe fotografie są świetną ozdobą pomieszczeń zachowanych w minimalistycznym stylu i wybierane przez osoby pragnące stworzyć unikalną dekorację ścian czy półek. Kawiarnie, herbaciarnie i restauracje często sięgają po wyszperane w antykwariacie ozdoby, by stworzyć mozaikę portretów dodających wnętrzom oryginalności. Zdjęcia z epoki art-deco mają niepodrabialny klimat i doskonale komponują się w lokalach aranżowanych w stylu retro.
W naszych realiach bezcenne są również zdjęcia z całego okresu PRL, zwłaszcza te kolorowe. Wiadomo, jak ówczesny aparat władzy spoglądał na, nomen omen, aparat fotograficzny w rękach obywatela – potencjalny szpieg, dywersant i wróg ojczyzny musiał stale uważać na to, by nie stracić filmu lub sprzętu podczas hobbystycznego fotografowania.
Przykłady bezcennych fotografii znalezionych w antykwariatach
Fotografie, które zmieniły świat, bywają odnalezione zupełnie przez przypadek. Jednym z najsłynniejszych przykładów jest historia zdjęcia, kupionego wraz z dwoma innymi za 2 dolary przez jednego z kolekcjonerów w Stanach Zjednoczonych. Jak się okazało, zostało ono zrobione w 1878 roku i po analizie ekspertów oraz potwierdzeniu autentyczności stało się unikatem, wartym miliony dolarów. Kadr, przedstawiający 18 osób, które znajdują się przed starym, drewnianym domem i grają w krokieta na pierwszy rzut oka nie posiadał niczego więcej poza udaną kompozycją artystyczną. Do czasu, aż okazało się, że jedną z utrwalonych osób jest legendarny, amerykański rewolwerowiec Billy the Kid.
Wcześniej inne, jedyne potwierdzone zdjęcie Kida, będące portretem przedstawiającym go z bronią, było zrobione w 1880 roku, a zostało sprzedane w 2011 roku za ponad dwa miliony dolarów. Takie fascynujące przykłady rzeczy uratowanych dosłownie ze śmietnika działają na wyobraźnię. Może więc czas, by odwiedzić antykwariat – stare fotografie skrywają wiele tajemnic, które czekają na odkrycie.
- Views477
- Likes0