E-book czy książka papierowa? Co wybrać?
Wśród wielu czytelników, zwłaszcza młodzieży, kupowanie książek papierowych jest bez sensu. Po co to całe drukowanie, oprawianie i eksponowanie w księgarniach, skoro można je mieć w wersji cyfrowej na komputerach i czytnikach? Taki stan rzeczy jeszcze do niedawna wieszczył rychły koniec rynku tradycyjnych, papierowych wydań książek. W końcu czasopiśmiennictwo doświadczyło potężnego regresu, odkąd światem rządzą wirtualne media. Jednak w pojedynku e-book vs książka jak dotąd nie wyłoniono ostatecznego zwycięzcy. Wiecie, czemu tak się stało? Dlaczego zalety książek elektronicznych wciąż nie są w stanie wymieść z naszej rzeczywistości tradycyjnych wydań?
E-book czy papier? Na czym czytać książki?
Zacznijmy od pewnej ogólnej konkluzji – lepiej jest czytać książki papierowe, niż e-booki, ale również lepiej czytać e-booki lub słuchać audiobooków, niż nie mieć kontaktu z literaturą w ogóle. Przyjemne książki do czytania to dla naszego umysłu rodzaj treningu – stymulują mózg, zmuszają do analizowania treści oraz wychwytywania przekazu bez graficznych, ruchomych obrazów. Badania naukowe potwierdzają, że książki papierowe lepiej zapadają nam w pamięci, łatwiej się na nich skupiamy i czerpiemy więcej przyjemności z ich czytania – służy to między innymi podczas technik szybkiego zapamiętywania. Gdy czasem zastanawiasz się, czy nie łatwiej sięgnąć po e-booka, pamiętaj, że to właśnie przewracanie kartek jest czynnością, dzięki której lepiej rozumiesz treść czytanej książki. Ten kontakt fizyczny wprowadza do mózgu kontekst lektury, pozwalający lepiej zrozumieć, o czym czytasz.
Zalety i wady książek papierowych
Na zalety książek papierowych można spojrzeć dwojako. Dla tradycjonalistów są to po prostu chwile przyjemności spędzone na lekturze w oderwaniu od codzienności. A nie ma co ukrywać – smartfon, laptop, telewizor są tą właśnie codziennością. Zmieniamy tylko przekątną ekranu i nasze oczy cierpią z tego powodu. Niemniej jednak telewizja nie pozwala nam na samodzielne myślenie, bo niczego nie musimy sobie wyobrażać czy dochodzić do tego drogą naturalnej refleksji. Wszystko mamy podane na tacy – scenerię, barwy, mimikę i ton głosu aktorów. Rozczarowała Cię kiedyś ekranizacja Twojej ulubionej powieści? Wydawała się spłaszczona, nijaka lub pozbawiona detali, które zapadły w pamięć? No właśnie.
E-book: jakie są wady i zalety tej formy książek?
W przypadku elektronicznych czytników masz jedną „książkę”, gdzie co prawda możesz sobie zmienić rozmiar czcionki, ale zasadniczo całość jest w jednym, takim samym przedmiocie na wyświetlaczu. Cały car i nimb wyjątkowości po prostu pryska. W porządku, zalety książek elektronicznych dają im pewną przewagę, jeśli chodzi o dostępność, możliwość wyboru ciekawej lektury w kilka chwil bez odwiedzania biblioteki, antykwariatu czy księgarni. Jeśli treść jest nudna – kończysz czytanie, zamykasz aplikację i wracasz do przeglądania Internetu. W tym miejscu wady i zalety e-booka się równoważą, bo czytanie książki tak naprawdę niewiele różni się od przeglądania mediów społecznościowych czy czytania jakiegoś artykułu na ulubionym portalu – treść angażuje odbiorcę w umiarkowany sposób. Nie masz wrażenia, że książki przeczytane na czytniku jakoś szybko wylatują mi z głowy? Tak jest w istocie, bo to jednak zupełnie doświadczenie, niż czytanie książki papierowej.
Dlaczego warto sięgnąć po książki papierowe w erze cyfrowej?
Książka papierowa ma swoją tożsamość – zapach papieru, farby, drukarni, krój czcionki, czar nowości lub urok patyny. Stary papier jest inny w dotyku niż nowiutki, a okładki mają jakieś estetyczne i ozdobne dodatki, wypukłości czy wklęsłości, wzorki, wycięcia. Zalety książek papierowych dosłownie czujesz w dłoniach, mocniej angażujesz zmysł wzroku, dotyku, słuchu i węchu. Aktywowanych jest też wtedy więcej ośrodków neuronalnych w mózgu. Wyraźnie lepiej zapamiętasz treść i z większą przyjemnością przeczytasz dany fragment ponownie, jeżeli masz w ręku tradycyjną książkę papierową. Są poza tym nie tylko nośnikiem wiedzy, ale także ważnym elementem kultury – to coś więcej niż tylko forma rozrywki, to przyjemność, która angażuje wszystkie zmysły. Wreszcie, książki papierowe mają wartość sentymentalną i estetyczną – po przeczytaniu możesz je postawić na półce, a ich obecność w domu dodaje mu przytulnego charakteru.
Jak papierowe książki wpływają na nasze zapamiętywanie i orientację?
Czytanie tekstu drukowanego na papierze jest po prostu dla człowieka korzystniejsze i jest to uniwersalna prawda. Dość oczywista dla badaczy oraz osób zaznajomionych z ludzką neurobiologią w połączeniu z rozumieniem naszych procesów poznawczych – inne są techniki zapamiętywania oraz proces przetwarzania informacji docierających do mózgu. To też najmniej szkodliwa dla oczu opcja – tekst na papierze czytany przy dobrym oświetleniu. Jeśli czcionka nie jest drobna, a kolor tekstu jest intensywnie czarny, Twoje oczy naprawdę będą męczyć się podczas czytania znacznie wolniej niż podczas wpatrywania w sztucznie podświetlony ekran.
- Views116612
- Likes0