Używane książki – jak kupować mądrze i na co zwrócić uwagę?
Antykwariusze, kolekcjonerzy, hobbyści, zbieracze staroci – wszyscy ci, którzy nie przechodzą obojętnie obok antyków, wielokrotnie w swoim życiu spotykali się z pragnieniem posiadania i rozterkami zakupowymi. Błędy są wpisane w pasję podsycaną emocjami, dlatego też książki używane należy kupować mądrze i z wyczuciem lub od razu skierować się do miejsca, gdzie zakup przebiegnie w miłej atmosferze oraz dostarczy satysfakcji. Gdzie kupić używane książki i dlaczego w antykwariacie? Na to przewrotne pytanie jest kilka odpowiedzi.
Dlaczego warto wybierać książki używane?
Zdarza się, że trafiające do nas książki były czytane tylko raz lub są nietrafionym prezentem, zajmującym od lat miejsce na półce. Ich stan bywa określany jako bardzo dobry, a nawet idealny. Dotyczy to w szczególności poradników, przewodników, wydawnictw hobbystycznych czy książek kulinarnych. Są w fantastycznej kondycji, a to dlatego że ich poprzedni właściciele albo wyjątkowo o nie dbali lub… kompletnie zapominali o ich istnieniu.
Używana książka to często także ostatnia szansa na znalezienie wydania, które nie jest już nigdzie indziej dostępne na rynku, a jest na swój sposób wyjątkowe, na przykład ze względu na doskonały polski przekład czy projekt okładki. Poza tym jeszcze jedna kwestia – zawsze jest coś ekscytującego w odkrywaniu nowych gatunków, autorów oraz historii, spisanych na stronicach tajemniczo brzmiącego wydawnictwa, wyszperanego w antykwariacie, prawda? I takie spontaniczne zakupy potrafią sprawić najwięcej frajdy.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie książek używanych?
Kupowanie z sensem ma różne oblicza, a bardzo wiele zależy od tego czy decyzja podejmowana jest świadomie i rozsądnie. Najgorszym doradcą jest pośpiech i obniżona pod wpływem emocji czujność. Może się zdarzyć, że złotousty handlarz na pchlim targu przekona kupującego, że ta oto książka to wyjątkowy unikat, a widoczne wady i uszkodzenia świadczą o jej niesamowitej historii oraz wielu właścicielach, wśród których nie brakowało znanych osobistości.
Książki z drugiej ręki na własny użytek nie muszą oczywiście przedstawiać ogromnej wartości rynkowej, jeśli nie są traktowane jako lokata kapitału. Ale nawet jeśli są to „groszowe sprawy” i zakup ma służyć rozrywce, poszerzaniu wiedzy czy wprowadzeniu w życie studenckiej „zasady 3Z”, to tak czy inaczej nie warto przepłacać. Jak można ustrzec się przed przecenianiem lub niedoszacowaniem wartości starych książek? Gdzie sprzedać używane książki i nabyć poszukiwane wydawnictwa? Antykwariusz prawdę Ci powie, zarówno w kwestii wyceny używanego egzemplarza, jak też potencjału kolekcjonerskiego.
Gdzie znaleźć książki używane na sprzedaż?
Emocje i niewiedza to tylko przysłowiowy wierzchołek góry lodowej, bo mnogość motywacji, impulsów, kontekstów i emocji przy zakupie tworzy praktycznie nieskończoną liczbę kombinacji. Bywa przecież tak, że potencjalny nabywca, liznąwszy nieco wiedzy w dziedzinie zabytkowych wydawnictw, zbyt wcześnie poczuje się ekspertem i przeszacuje wartość konkretnego egzemplarza książki, okrutnie za niego przepłacając.
W świecie rzeczy balansujących na granicy starego grata i wartościowego zabytku nietrudno o spekulacje cenowe. Zdarza się, że ludzie zaczynają kupować stare książki, dzieła sztuki czy porcelanę z powodów merkantylnych – bo to się opłaci, bo kiedyś będzie można odsprzedać to z zyskiem. Ale często takie inwestycyjne zakupy zmieniają się w pasję na całe życie. Nietuzinkową, szlachetną, często bezinteresowną, napędzaną miłością do każdego antyku.
Sprzedaż książek z drugiej ręki – jak to zrobić skutecznie?
Nowoczesne media wpłynęły na tradycyjne czytelnictwo, z jednej strony poważnie mu zagrażając, a z drugiej przyczyniając się do popularyzacji literatury. Ambiwalentne uczucia biorą się stąd, że ludzie szybciej i chętniej chłoną wiedzę czy rozrywkę z cyfrowych nośników, ale dzięki tym nawykom do tradycyjnych metod sprzedaży stacjonarnej dołączyły nowe możliwości – sprzedaż wysyłkowa i aukcje internetowe. Dziś książki używane online może od nas kupić nabywca z drugiego końca Polski, mając wgląd w stan zachowania każdego egzemplarza i znając jego cenę. Podobnie sprawa przedstawia się jeśli chodzi o wycenę i skup książek – na początek wystarczy lista tytułów z podaniem autora i roku wydania, przesłana pocztą elektroniczną.
Miejsce książki jest tam, gdzie znajdują się czytelnicy czy też kolekcjonerzy. Do naszego antykwariatu wciąż przybywa mnóstwo kolejnych woluminów i nieustannie staramy się znajdować dla nich nowy dom, by zachować miejsce na kolejne książki używane. Sprzedaż i zakup poprzez różne kanały to dla nas dywersyfikacja grona nabywców i sposób na przyciągnięcie nowych klientów.
Książki z drugiej ręki we Wrocławiu – najlepsze miejsce do skupu książek
Antykwariaty mogą oferować unikalne i rzadko spotykane egzemplarze, które przyciągają miłośników tradycyjnych wydań, kupujących z chęcią książki używane. Wrocław, Europejska Stolica Kultury z 2016 roku i siedziba antykwariatu Szarlatan, to prawdziwy tygiel społeczny i ogromna różnorodność jeśli chodzi o upodobania literackie.
Nasz internetowy katalog zawiera tysiące pozycji, ale nie są to oczywiście wszystkie dostępne w sklepie stacjonarnym tytuły, bo dodajemy je w miarę możliwości. To dobra zachęta do osobistych wizyt, tym bardziej, że można do nas zajrzeć przy okazji odkrywania uroków śródmieścia, spacerując nieopodal Ostrowa Tumskiego i Starego Miasta. Wędrując niespiesznie od wspaniale zrewitalizowanej kamienicy przy Szczytnickiej 51.
- Views333988
- Likes0