Stanisław Karolewski W PIASKOWNICY ŚWIATÓW epos wrocławski
CZY MOŻNA KOCHAĆ TAK BY ŚWIAT SIĘ NIE SKOŃCZYŁ?
29,00 zł
20, oo zł
wymiary: 124 × 197 mm, stron: 200, ilustracje: 6 szt, ISBN: 978-83-9293-52-0-9
Jak oswoić skrawek świata, na którym przyszło nam żyć? Jak odkryć magię jego zwyczajnych zaułków, mijanych obojętnie w codziennym pędzie?
Bohater – narrator powieści W piaskownicy światów podejmuje wyzwanie. W mrocznej, onirycznej atmosferze mglistych, deszczowych ulic, próbuje odnaleźć zagubione historie i uczucia. Niczym współczesny Ulisses wyznacza niezwykłą topografię miasta, wciągając czytelnika w niekończącą się wędrówkę oraz w tajemniczą \”grę w rzeczywistość\”.
To książka o mieście wybranym, ale i przeklętym. Książka o magii zaklętej w bramach starych kamienic i o sennych, niezwykłych zakątkach. O kobietach, wiecznej pogoni za miłością nierealną i artystycznym nienasyceniu. O alkoholowych oparach, unoszących się stale gdzieś wokół…
Kawior i upodlenie, brud ulicznych rynsztoków i sztuka przez duże S, literatura i papierosowy dym – wszystko to zaklęte w kartach powieści.
Recenzje
W piaskownicy światów jest literackim debiutem na najwyższym poziomie. To powieść pod wieloma względami nowatorska, wpisująca się w aktualny kontekst kulturowy przez liczne aluzje oraz bezpośrednie nawiązania do sytuacji i spraw bieżących.
Ale przede wszystkim jest to Opowieść. Wskrzeszona forma, o której współcześni twórcy już nie pamiętają. To również powrót do świata baśni, mitów i legend, przenikających rzeczywistość.
Autor – wrocławski antykwariusz – w błyskotliwy sposób operuje słowem i strukturą powieściową, budując niepowtarzalny klimat epopei o rodzimym mieście. Zniewala, przykuwa uwagę i nie pozwala oderwać się od lektury. Aż do ostatniego zdania.
WPS oczami czytelniczki:
Na szybko i tuż po (ja wiem, miało być wczoraj, ale ten weekend mi się rozprysnął w jakieś niewiadomoco, zupełnie na przekór wszystkim planom, czasami tak się zdarza, sam rozumiesz). Więc – jest przepyszna, podstępna i bezczelna. Lubię ten moment, kiedy zaczyna uwierać, już po pierwszych kilkudziesięciu stronach spod opowieści wyłazi jakaś obca podszewka, której nie da się złapać ręką i to nasycenie grami, szachami, rolplejami, grami giełdowymi, familiadą nawet (oklaski za ten wątek osobno), więc już wiadomo, że się gra, że się bawi, ale kto z kim i dlaczego, czytelnik się marszczy, niepokoi, ale idzie dalej w te uliczki i zaułki, już ci nie dowierza, ale już jest za późno, bo już go złapałeś za guzik. A w podróż trzeba się odpowiednio wyposażyć, bo wszyscy spotkani po drodze są beznadziejnie chorzy na literaturę, rzeczywistość sterowana erudycją literacką, więc i Małgorzata czeka na Mistrza i Myszkin (ale żaden to Myszkin) i jest nawet Ende, któremu myślałam, że tylko ja się jeszcze daję wodzić za literacki nos. Ale z bagażami literackimi jest nawet jeszcze niebezpieczniej, większa podejrzliwość nie ratuje przed zaplątaniem we wcielenia, cienie i odbicia. Kilka razy coś zgrzytnęło w rytmie, ale ja ci to wybaczam za przepyszne ironiczne kontrapunkty, podważające jednozdaniowo cały akapit (pyszności!), za te momenty, w których wszystko gna i się ponosi w jakieś fantastyczne korowody obrazów, gdzie jest tramwaj i podziemne targowisko i jakieś dwuznaczne ulice, zakochany słoń, złodziejstwo krasnali, figury woskowe, za raptowny zakręt, mrugnięcie okiem i rozpady światów, przemnożenia światów. W ogóle dużo, dużo rzeczy. Przepyszna literacka ciągutka, smakołyk. Dziękuję. Uśmiechy, pozdrowienia, jeszcze z kurzem wrocławskim na tęczówkach.
Jak zamówić książkę – bez zbędnych formalności – bez rejestracji
W Piaskownicy Światów - projekkty okładek Wkrótce nakładem Szarlatana ukażę się powieść pt. W piaskownicy światów, epos wrocławski. Przedstawiamy różne, wstępne propozycje okładek, które zaprowadziły do tej ostatniej - idealnej, która zostanie wydrukowana:
Jak zamówić książkę – bez zbędnych formalności – bez rejestracji
O książce WPS w mediach
I. 18.09.2009 O książce W piaskownicy światów na portalu: moje-miasto.net: Moje-miasto.net
II. 26.09.2009 Link do recenzji WPS pióra Aleksandy Szolc Bo człowiek bez miłości kurczy się, aż staje się całkiem płaski.
III. 01.10.2009 \”Co jest grane?\” październik 2009, s. 25 – informator jest rozdawany bezpłatnie we wrocławskich placowkach kulturalnych, 100 szt. tego numeru znajdziesz także w Szarlatanie
IV. 03.10.2009 Link do recenzji oraz konkursu WPS na portalu we-dwoje.pl Jest to książka do szpiku papieru przesiąknięta Wrocławiem…
V. 13.11.2009 Link do wywiadu w Gazecie Wyborczej Szarlatan z Ulicy Szarlatanów
VI. Recenzja WPS na blogu Słowem Malowane
VII. Recenzja WPS na blogu Niecodziennik Literacki
VIII. Recenzja WPS na blogu Czytam bo lubię Najbardziej urzekły mnie opisy dotyczące miłości i zakochania
IX. Recenzja WPS na blogu Kochajmy książki Wrocław mieni się w książce jako miasto niezwykłe, miasto będące skrzyżowaniem dróg świata, ukrywające w swoich uliczkach niezmierzone i wyjątkowe tajemnice
X. Recenzja WPS na blogu książko-landia przeniknięty sentymentalizmem obraz Wrocławia, jak i spacer po labiryncie równolegle istniejących światów, wykreowanych w umyśle samego autora
XI. Recenzja WPS na portalu GRANICE.PL tę recenzję szczególnie POLECAMY Historie, które przytacza Michał, osnute są aurą liryzmu i subtelnego piękna.
XII. Recenzja WPS na blogu Krzysztofa Machy W piaskownicy Szarlatana*
XIII. Recenzja WPS w: Lampie 12(69) grudzień 2009 s. 69 – niestety magazyn nie ma wydania Internetowego
XV. Wrocławskie krasnale w literaturze KRASNALE.PL
XVI. Recenzja Kamila Świątkowskiego Przy kominku
XVII. Recenzja Eweliny Dydy – Wyspa kwartalnik literacki marzec 2010 Skan Wyspy
XX. Recenzja Palanee Mogłabym pisać i pisać, lecz uwierzcie mi, że Stanisław Karolewski dał prawdziwy popis. I stworzył perełkę. Językową, pomysłową ? taką, której się nie zapomina, i do której się wraca.
XXI. Flirty z książką Co mogę więcej powiedzieć – jestem prostą dziewczyną zakochaną w niebanalnej powieści!
Jak zamówić książkę – bez zbędnych formalności – bez rejestracji